Jaakko Kero juoksi Kukonkierroksen voittoon Ruorasmäessä

Perinteinen Kukonkierros hölkkä juostiin sunnuntaina upeassa aurinkoisessa kesäsäässä Pertunmaan Ruorasmäessä järjestyksessään 21:n kerran. Kilpailun vakuuttavaan voittoon perinteisellä 7,5 km matkalla juoksi Turun Urheiluliiton Jaakko Kero, Kero otti heti alussa keulapaikan ja kellotti maalissa ajan 23.36, hyväksi kakkoseksi juoksi Vaajakosken Kuohun Matti Haapala 58 sekunnin erolla.

Sarjavoittoihin juoksivat M40 Vaajakosken Kuohun Timo Taipale ajallaan 28.34. M50 sarjassa käytiin kovatasoinen kisa, jonka voittoon juoksi Muurlan Kirin Harri Elovaara ja ajallaan 28.24 hyvänä kakkosena Vaajakosken Kuohun Pentti Virmalainen 27 voittajalle jääneenä, eduskunnan moninkertainen maratonmestari Kari Uotila oli ajallaan 31.46 sarjan 8:s. Naisten sarjan nopein oli Nastolan Nasevan Päivi Joentausta ajalla 30.52 ja P16 sarjan nopein oli Heinolan Iskun Tuomo Lahtinen 28.21. Hölkkäsarjan nopein oli Kimmo Gynther Heinolasta. Tapahtuman järjestelyistä vastasi tuttuun tyyliin Ruorasmäen Kisailijat

Esko Kilpinen

Tulokset (ennakkoluettelo, tarkistetut tulokset lisätään myöhemmin):

Miehet, yleinen:

1. Jaakko Kero Turun Urheiluliitto 23.36
2, Matti Haapala VaajKu 24.34
3. Kimmo Leivo VaajKU 25.47
4 Ville Kinnunen JoPo 25.48
5. Reijo Ronnila Heinola 26.40
6. Juha Frändi Mikkeli 26.50
7. Tomi Silvonen Heinola 26.57
8. Jere Rossi JoPo 28.17

M40:

1. Timo Taipale VaajKu 28.34
2. Markku Karro Muurlan Kiri 31.29

M50:

1. Harri Elovaara Muurlan Kiri 28.24
2. Pentti Virmalainen VaajKu 28.51
3. Hannu Honkanen Nastola 29.36
4. Raimo Hartonen SpoVe 30.40
5. Seppo Kuoppala RuoKi 31.03
6. Pentti Silander Mäntyharju 31.05
7. Pekka Kuivalainen Kittilän Urheilijat 31.37
8. Kari Uotila Eduskunta 31.46
9. Heikki Ojala Finmaratoonarit 32.26
10. Markku Juopperi Outä 34.31
11. Jorma Mustonen Kirkkonummi 40.51

Naiset:

1. Päivi Joentausta NaNa 30.52
2. Satu Kekkonen JoPO 31.15
3. Teija Toivonen Muurlan Kiri 31.39
4. Kati Frändi Mikkeli 33.54
5. Kati Kuivalainen Kittilän Urheilijat 34.33
6. Helena Loukola KS kunto 37.25

P 16:

1. Tuomo Lahtinen Heinolan Isku 28.21
2. Joonatan Nieminen JoPo 30.18
3. Juho Lahtinen Heinolan Isku 32.07
4. Sami Solansuu Hki 36.12

Joukkuekisa, 3 hlöä:

1. Vaajakosken Kuohu ( Matti Haapala, Kimmo Leivo, Pentti Virmalainen) 1.19.12
2. Ihra (Tomi Silvonen, Marko Punavaara, Kimmo Gynther) 1.24.38
3. Hessun Kobla (Ville Kinnunen, Satu Kekkonen, Ari Manninen) 1.26.16
4. Muurlan Kiri (Markku Karro, Harri Elovaara, Teija Toivonen) 1.31.31
5. Lahtiset (Tuomo Lahtinen, Juho Lahtinen, Jari Lahtinen) 1.32.32

Hölkkäsarja:

1. Kimmo Gynther Heinola 27.20
2. Ari Manninen JoPo 29.13
3. Marko Punavaara Heinola 30.19
4. Mauno Hokkanen Mäntyharju 30.57
5. Matti Tillanen PePo 31.09
6. Veli Marttila Mäntyharju 31.12
7. Paavo Komppa PePo 31.19
8. Jari Lahtinen Heinola 32.04
9. Arvi Marttila Pertunmaa 32.35
10. Raimo Kaukonen JoPo 33.58
11.Eila Kaakonlahti Kuortti 35.06
12. Terttu Lahtinen Heinola 35.16
13. Pirjo Soilu Vaajakoski 35.21
14. Erkki Ojala Pertunmaa 35.47
15. Arvo Paavilainen Petäjävesi 35.51
16. Kirsi Ruohtula Heinola 36.15
17. Alpo Virtanen Kuortti 36.38
18. Katja Mattila Heinola 37.20
19. Eino Vekkeli Pertunmaa 37.44
20. Simo Pesonen RuoKi 40.36
21. Raili Tonteri HaVo 40.56
22. Marja-Leena Ahonen Hämeenlinna 40.59
23 Merja Antinniemi Heinola 41.06
24. Pirjo Peltomaa Heinola 43.00
25. Hanna Laitinen HaVo 43.12
26. Eila Hartonen SpoVe 43.31
27. Piia Uotinen Hollola 44.42
28. Elma Paavilainen Järvenpää 46.19
29. Immi Solansuu Hki 46.21
30. Vieno Viitanen Petäjävesi 49.23
31. Santeri Paavilainen Järvenpää 51.02
32. Sinikka Laine Heinola 53.15

Lapset 6-13 v 1km.

1. Jenni Ilmonen JoPo 3.11
2. Suvi Minkkinen JoPo 3.15
3. Veera Salminen Nastola 3.20
4. Noora Honkanen Nastola 3.25
5 Jutta Ilmonen JoPo 3.27
6. Jesse Minkkinen JoPo 3.29
7. Annika Tonteri HaVo 3.35
8. Leevi Ahonen Hämeenlinna 3.44
9. Otso Nisanen Hki 3.47
10. Maria Järvinen Hki 3.54
11. Miika Ojala Pertunmaa 3.58
12. Miika Ahonen Hämeenlinna 4.01
13. Henna Järvinen Hki 4.03
14. Ida-Maria Hermunen Pertunmaa 4.06
15. Viivi Paavilainen Järvenpää 4.09
16. Mikko Paavilainen Järvenpää 4.12
17. Sami Piirainen Heinola 4.14
18. Lee Heirene Hki 4.20
19. Tiia Punavaara Heinola 4.23
20. Ida Stylman Pertunmaa 5.09
21. Hilma Ahonen Hämeenlinna 5.14

Lapset 0-5 v. 60m.

1. Pinja Kauppi 16.7
2. Justus Mustonen 19.0
3. Eetu Uotinen 19.4
4. Jenni Piiranen 19.5
5. Veeti Kauppi 20.6
6. Henna Piirainen 27,1
7, Tiitus Mustonen 31.4
8. Vilma Ahtiainen 37.2
9. Luka Manninen 38.8
10. Leevi Kauppi 47.7
11. Helmi Uotinen 58.0